مقاله

انواع کمپرسور باد فشار قوی | آشنایی کامل

انواع کمپرسور باد فشار قوی

کمپرسور باد فشار قوی در صنایع مختلفی مانند کشتیرانی، غواصی، آتش نشانی و همچنین در صنعت بسته بندی به شکل وسیعی به کار گرفته می‌شود. این ابزار بسیار مهم و حیاتی است و نقش مهمی را در صنعت ایفا می‌کند. برای آن‌که بتوانید با نحوه عملکرد این دستگاه  به خوبی آشنا شوید مطالعه این مقاله را توصیه می‌کنیم. در ادامه به شرح انواع کمپرسور باد فشار قوی می‌پردازیم. به طور کلی این وسیله به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود.

  1. کمپرسور باد پیستونی با حداکثر فشار 10 بار که در بیش‌تر زمینه‌های صنعتی و تولیدی به کار می‌رود، بیش‌ترین کاربرد را در صنعت دارد. این دستگاه در انواع و اندازه‌های مختلف وجود دارد. کوچک‌ترین سایز آن 25 و 50 لیتری است که در صنایعی مثل دکوراسیون ساخت مبلمان استفاده می‌شود. حداکثر فشاری که این نوع کمپرسور تولید می‌کند بین 8 تا 10 بار است.
  2. نوع دیگری که از این محصول وجود دارد، دستگاه باد اسکرو است. وقتی که مصرف هوای فشرده در کارخانه به بیش از 1000 لیتر در دقیقه برسد از این نوع کمپرسور باد استفاده می‌شود. در کمپرسور اسکرو فرایند فشرده سازی هوا با چرخش دو روتور مارپیچی شکل و عبور هوا از بین این دو روتور شکل می‌گیرد. این دستگاه در هنگام کار نیاز به مخزن هوا دارد.
  3. کمپرسور باد فشار قوی نوع دیگر از انواع کمپرسور است که در صنعت تولید بطری آب معدنی کاربرد دارد. فشار هوای مورد نیاز بین 30 تا 40 BAR است. مقدار هوادهی این نوع 700 -1000 و 1500 است و در مقایسه با انواع دیگر میزان صدای کم‌تری دارد. این مدل به خاطر سیستم خنک کننده ای که دارد می‌تواند مداوم روشن باشد و مقدار هوای زیادی تولید می‌کند. ساختار این وسیله از نوع  سیلندر و پیستونی است.

 

انواع کمپرسور باد فشار قوی

 

کمپرسور باد فشار قوی و مکانیسم آن

در ادامه به شرح چگونگی عملکرد دستگاه کمپرسور باد فشار قوی می‌پردازیم. این مدل کمپرسور از مدرن‌ترین نوع این دستگاه است، و برعکس کمپرسور‌های معمولی که دارای فشار کمی هستند، می‌تواند فشاری تا 1000 بار تولید کنند. این مدل از دستگاه مدل پیشرفته محصول‌های پیستونی است. نحوه عملکرد ابزار‌های فشار قوی به این شکل است که ابتدا هوای محیط به داخل هواساز کشیده شده، بعد از فشرده شدن داخل مخزن می‌رود. سپس بعد از ته نشین شدن کندانس هوا، هوای فشرده شده وارد تله آبگیر شده و 40 درصد از رطوبت خود را از دست می‌دهد. بعد از آبگیری بار دیگر وارد فیلتر اولیه می‌شود، گردو غبار آن تا حد 2 میکرون جذب شده و درصد خلوص آن بالا می‌رود.

 سپس وارد Refrigeration Dryer یا درایر تبریدی می‌گردد و رطوبت و کندانس آن از بین می‌رود. در مرحله آخر هوای فشرده شده توسط دستگاه میکرو فیلتر ثانویه که مختص هوای فشار قوی است تا حد0.01 میکرون فیلتراسیون می‌شود. در نتیجه هوایی کاملا تمیز و عاری از هر گونه گردو غبار و خشک محصول نهایی خواهد بود.

کاربرد‌های کمپرسور‌های باد فشار قوی

کمپرسور‌ها نقش مهمی در صنایع مختلف دارند که اکنون به کاربرد هریک از آن‌ها می‌پردازیم. از مهم‌ترین حرفه‌ای که کمپرسور در آن نقش پر اهمیتی دارد غواصی است که وظیفه آن تولید هوای تنفسی مورد نیاز برای غواص است. فشاری که به وسیله کمپرسور ایجاد می‌شود با میزان عمق غواص در نظر گرفته می‌شود. این میزان فشار از 30 بار تا 300 بار متغیر است و موتور در این دستگاه نقش انتقال دهنده نیرو را ایفا می‌کند. از جمله تجهیزاتی که این وسیله را شامل می‌شود عبارت اند از: شیر ایمنی، مخزن، فیلتر هوا و خنک کننده که کمپرسور را خنک نگه می‌دارد و دارای جنسی با پره پلاستیکی و محکم است.

این ابزار دارای 4 عدد سیلندر است که به ترتیب از بزرگ به کوچک‌ترین  چیده شده است و هوا از بزرگ‌ترین آن داخل و از کوچک‌ترین آن خارج می‌شود. در نهایت بعد از اینکه از فیلتر هوا عبور کرد وارد کپسول غواصی می‌شود و این مراحل ممکن از تا 4 مرحله انجام شود. در نتیجه  هوای مورد نیاز برای تنفس غواص در عمق آب تامین می‌شود.

از دیگر کاربرد‌هایی که دارد در هنگام آتش‌سوزی، در صنعت کشتیرانی و در ریخته‌گری است. در تولید ظروف پت Pet نیز بسیار به کار می‌رود. علاوه بر موارد ذکر شده در به عنوان کمپرسور باد پینت بال و راه اندازی ژنراتور‌های بزرگ صنعتی کاربرد‌های زیادی دارد. همچنین در صنعت سنگ سازی  کاربرد مهمی دارد. تا کنون متوجه شده اید که کمپرسور باد فشار قوی چه مزایایی دارد و در صنعت وجود آن بسیار مفید و الزامی است.

 

انواع کمپرسور باد فشار قوی

 

معایب کمپرسور باد فشار قوی

کمپرسور‌ها در کنار مزیت‌های زیادی که در صنعت و حرفه‌های مختلف دارند، معایبی نیز دارند که در ادامه برخی از آن‌ها را بیان می‌کنیم. این کمپرسور‌ها به طور معمول از نوع کمپرسور‌های پیستونی اند و مقدار صدای زیادی در حین کار تولید می‌کنند که آزار دهنده است. این سروصدا به علت رفت و برگشت پیستون‌ها در زمان تولید هوا است. در صنایعی که حساس به روغن هستند نمی‌شود از این کمپرسور‌ها استفاده کرد، زیرا مدل Free Oil کمپرسور‌ها وجود ندارد. برای نگهداری از هرگونه آسیب احتمالی ای باید شرایط ویژه ای ایجاد در نتیحه باید در شرایط خاصی نگه‌داری شوند. همچنین هزینه نگه‌داری از آن بسیار زیاد است.

 

علت استفاده از درایر و میکروفیلتر در کمپرسور باد فشار قوی

در کمپرسور پیستونی روغن برای روان کردن سیلندر و پیستون نقش مهمی دارد. مقداری از روغن اصطکاک زیاد در هنگام کار و زیاد شدن دما تبخیر می‌شود و به همراه هوا وارد مخزن کمپرسور می‌شود. بجز روغن بخار شده، هوای محیط کارخانه نیز دارای گردوغبار و آلودگی زیادی است. آلودگی تولید شده به وسیله کمپرسور به داخل مخزن مکیده می‌شود و به دلیل اینکه هوای تولید شده توسط کمپرسور در تولید پت مستقیما وارد بطری می‌شود. وجود میکرو فیلتر برای جلوگیری از ورود بخار روغن و آلودگی و گرد و غبار لازم است.

علت ناخالصی دیگری که  در هوای تولید شده وجود دارد آب و بخارات آن است. برای همین از درایر و تله آبگیر استفاده می‌شود تا آب و بخار آب حذف شود و هوای مرطوب وارد بطری نشود. زیرا اگر هوای مرطوب وارد بطری شود بخار آب بعد از خنک شدن به قطرات آب تبدیل می‌شود و باعث زنگ زدگی و کدر شدن داخل بطری می‌شود. در نتیجه باید هوای خشک و تمیز وارد بطری شود که توسط درایر و میکروفیلتر امکان پذیر است. پس وجود این دو اجزا بسیار مهم و ضروری است.

فاکتور‌های اثر‌گذار بر قیمت کمپرسور‌های باد فشار قوی

عوامل زیادی بر قیمت کمپرسور‌ها نقش دارند که می‌تواند قیمت آن را تا حدی پایین آورد یا بالا ببرد. همچنین باید بدانید چه نوع کمپرسوری نیاز دارید تا بتوانید بهترین آن را با توجه به نیاز خود تهیه کنید. شما می‌توانید به سایت ما مراجعه کنید و دستگاه مورد نظر خود را با بهترین قیمت خریداری کنید. از جمله عواملی که بر قیمت کمپرسور‌های باد فشار قوی نقش دارند شامل موارد زیر است.

  • نوع کمپرسور و کاربرد، کمپرسور صنعتی یا تنفسی
  • کشور سازنده و برند آن
  • کیفیت کمپرسور
  • مدل موتور

 

کلام پایانی

امروزه کمپرسور‌ها با قابلیت‌ها و کاربرد‌های فراوانی تولید و وارد عرصه بازار می‌شوند. کمپرسور‌های مورد استفاده در صنایعی مثل کشتیرانی، آتش نشانی به فشار هوای زیادی نیاز دارند، کمپرسور‌های بادی فشار قوی می‌توانند این میزان فشار هوا را تولید کنند. این نوع کمپرسور‌ها می‌توانند فشاری از 25 تا 400 بار بسازند. با مراجعه به سایت ما می‌توانید بهترین مدل کمپرسور‌های بادی فشار قوی را مشاهده کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *