مقاله

انواع کمپرسور دندانپزشکی  + مشخصات کامل

انواع کمپرسور دندانپزشکی 

کمپرسور دندانپزشکی یکی از ابزارهای بسیار مهم و کاربردی در کلینیک‌های دندانپزشکی و مراکز زیبایی و جراحی دهان و دندان است و به دندانپزشکان کمک می‌کند تا با استفاده از هوای فشرده از تجهیزات دندانپزشکی برای انجام کارهای زیبایی و درمانی استفاده کنند. این دستگاه یک جریان هوای فشرده ایجاد می‌کند که با استفاده از آن ادوات دندانپزشکی از جمله ویبراتورها، سوزن‌های جت، سوزن‌های هوا- آب و سایر ابزارهای یونیت به کار می‌افتند. 

برخی از این دستگاه‌ها تنظیمات مختلفی دارند که با استفاده از آن می‌توان میزان فشار و سرعت هوای را بر اساس نیاز تنظیم نمود. این کمپرسورها با استفاده از تجهیزات پیشرفته صدای بسیار کمی تولید می‌کنند و به همین دلیل بدون ایجاد اختلال در فرایند درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توان گفت بدون کمپرسور انجام درمان‎های دندانپزشکی غیر ممکن خواهد بود و ابزارها بدون این دستگاه کار نخواهند کرد. 

کمپرسور دندانپزشکی چطور کار می‌کند؟ 

همانطور که اشاره شد کمپرسور یکی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در کلینیک‌های دندانپزشکی است که وظایف بسیار مهمی بر عهده دارد. این دستگاه با تولید هوای فشرده نیرویی را تولید می‌کند که با استفاده از برق امکان پذیر نخواهد بود. تمامی ابزارهای دندانپزشکی با استفاده از این هوای فشرده به کار افتاده و عملیات لازم برای درمان و زیبایی را امکان پذیر می‌کنند. 

این دستگاه در جلوگیری از انتقال آلودگی به دهان بیمار جلوگیری کرده و با ایجاد اتمسفر بهداشتی باکتری‌های مضر را از بین می‌برد. نحوه کارکرد کمپرسور دندانپزشکی بدین شرح است:

  • دستگاه هوای اطراف را گرفته و آن را به صورت فشرده درمی‌آورد. این هوای فشرده که توسط دستگاه تولید شده است تمیز و عاری از هر گونه آلودگی است. 
  • دستگاه این قابلیت را دارد که هوای فشرده تولید شده را با فشاری تنظیم شده به ابزارهای مختلف انتقال دهد. دندانپزشک می‌تواند با فشار هوا را به میزان دلخواه تنظیم کند. 
  • هوای فشرده شده به ابزارها کمک می‌کند تا به کار بیفتند و هر یک کار به خصوصی را انجام می‌دهند. 
  • این هوای تولید شده برای خنک کردن که بخشی از مرحله درمان است نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
  • کمپرسور با تولید هوایی تمیز و تازه به پاک کردن ادوات دندانپزشکی و محیط درمان کمک می‌کند. 

به طور کلی می‌توان گفت بدون کمپرسور انجام بسیاری از مراحل درمانی در دندانپزشکی امکان پذیر نخواهد بود. این دستگاه سرعت و کیفیت درمان را افزایش داده و به عنوان یکی از تجهیزات ضروری در کلینیک‌های دندانپزشکی شناخته می‌شود. 

 

انواع کمپرسور دندانپزشکی 

کمپرسورها بر اساس اندازه، قابلیت تولید هوای فشرده و مشخصات فنی انواع مختلفی داشته و هر یک از این کمپرسورها کاربرد مشخصی دارند. در ادامه انواع کمپرسور دندانپزشکی را معرفی خواهیم کرد: 

کمپرسور تراکمی 

در این نوع کمپرسور برای روانکاری قطعات از روغن‌های معمولی استفاده نمی‌شود. تکنولوژی مورد استفاده در این نوع کمپرسور، تکنولوژی تراکمی تخلیه‌ای است که برای تولید هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای جلوگیری از وارد شدن روغن به داخل هوا از فیلترهای مخصوص استفاده می‌شود. 

این دستگاه برای روان سازی حرکت پیستون از نوعی روغن استفاده می‌کند و به همین دلیل امکان دارد مقداری روغن وارد هوای تولید شده شود که برای سلامت بیمار مضر است. به همین دلیل از این نوع کمپرسور به ندرت استفاده می‌شود. فرآورده‌های سمی تولید شده حاصل از ترکیب روغن با هوای فشرده برای سلامت بیمار بسیار خطرناک خواهد بود. 

کمپرسور تراکمی بزرگ 

برای مراکز دندانپزشکی و کلینیک‌های بزرگ از این نوع کمپرسور استفاده می‌شود. این دستگاه ظرفیت بیشتری برای تولید هوای فشرده دارد و از چندین سیلندر و فیلتر تشکیل شده است که برای تصفیه هوای محیط و تولید هوای تمیز و عاری از آلودگی به کار برده می‌شوند. این دستگاه مخزن بزرگتری دارد و هوای بیشتری در آن ذخیره می‌شود. 

در مراکز درمانی که تعداد یونیت‌ها و مراجعه کنندگان زیاد است استفاده از یک کمپرسور تراکمی بزرگ بسیار مقرون به صرفه بوده و کارایی بهتری خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‌شود به جای استفاده از چندین کمپرسور کوچک، از یک یا دو کمپرسور بزرگ استفاده شود تا هوای بیشتری در مخزن ذخیره گردد. 

کمپرسور تراکمی کوچک 

این نوع کمپرسور برای مطب‌های کوچک مناسب است و برای تولید هوای فشرده تنها از یک سیلندر و فیلتر هوا استفاده می‌کند. مخزن این دستگاه نیز متناسب با اندازه آن کوچک و محدود خواهد بود. برای مراکز کوچک استفاده از یک کمپرسور کوچک کافی خواهد بود و هوای فشرده مورد نیاز برای به کار انداختن یونیت را تامین می‌کند. معمولا در مطب‌های کوچک تعداد بیماران محدودتر است و نیازی به مخزن بزرگ نیست. به همین دلیل می‌توان از هزینه‌ها صرفه جویی کرد و از یک کمپرسور تراکمی کوچک استفاده نمود. 

کمپرسور آویزان 

همانطور که از نامش پیداست این دستگاه بر روی یک سیستم به حالت آویزان نصب می‌گردد و زمانی کاربرد دارد که فشار محدودی در مرکز دندانپزشکی وجود داشته باشد و این امکان وجود نداشته باشد که بخشی از فضای اطراف یونیت را به دستگاه اختصاص داد. معمولا زمانی که فضای زمینی برای دندانپزشکان اهمیت داشته باشد از این نوع کمپرسور استفاده می‌شود تا دندانپزشک فضای بیشتری برای حرکت داشته و مانعی بر سر راه وی وجود نداشته باشد. 

 

انواع کمپرسور دندانپزشکی 

کمپرسور بدون روغن

همانطور که اشاره کردیم کمپرسورهایی که از روغن برای روانکاری قطعات استفاده می‌‌کنند مناسب نبوده و از سوی سازمان بهداشت مورد تایید قرار نمی‌گیرند. تمامی تجهیزات دندانپزشکی بایستی عاری از هر گونه آلودگی باشد و سلامت بیمار از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین علت نوع دیگری از کمپرسور که به کمپرسور بدون روغن نیز معروف است گزینه بهتری محسوب می‌شود. 

در این نوع کمپرسور سیلندرها و پیستون‌ها با استفاده از موادی ساخته می‌شوند که نیازی به روان کننده ندارند. در نتیجه با تولید کمترین میزان اصطکاک نیروی مورد نیاز برای فشرده کردن هوا را تولید می‌کنند. با استفاده از این دستگاه هوای فشرده تولید شده پاک و عاری از آلودگی و روغن خواهد بود. 

لازم به ذکر است طول عمر این نوع کمپرسور به دلیل عدم وجود روغن برای روانکاری قطعات کمتر از دستگاهی است که با استفاده از روغن اصطکاک میان قطعات را کاهش می‌دهد. احتمال خوردگی و سایش در نوع خشک یا بدون روغن بیشتر است اما با پیشرفت تکنولوژی از موادی برای ساخت قطعات استفاده می‌شود تا عمر مفید دستگاه تا حد امکان افزایش یابد. 

کمپرسور دارای خشک کن هوا

یکی از مشکلات رایج تمامی کمپرسورهای دندانپزشکی تجمع رطوبت ر داخل مخزن هوا است که باید به طور مرتب تمیز شود. نوعی از کمپرسور طراحی شده است که دارای خشک کن هوا است و رطوبت موجود در هوای فشرده را به صفر می‌رساند. در نتیجه دیگر نیازی نیست مخزن را تمیز کرد. 

به طور طبیعی فشرده سازی هوا موجب می‌شود تا ظرفیت حمل بخار آب کاهش یافته و رطوبت در دیواره مخزن باقی بماند. اما کمپرسور مجهز به خشک کن هوا این رطوبت را حذف کرده و موجب می‌شود تا عمر مفید دستگاه افزایش یابد. علاوه بر این مشکلات تخلیه و پاک سازی مخزن هوا نیز رفع خواهد شد. 

برای دریافت مشاوره خرید انواع کمپرسور دندانپزشکی با کارشناسان ما در تماس حاصل فرمایید. 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *