مقاله

بهترین کمپرسور دندانپزشکی | راهنمای کامل

بهترین کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور‌ دستگاهی است که هوا را دریافت کرده و در موتور خود و در مخزن ذخیره می‌کند و باعث می‌شود قسمت‌های مختلف دستگاه‌های دندانپزشکی راه‌اندازی شوند. حال بهترین نوع این کمپرسورها ویژگی‌هایی دارند که هدف ما در این مقاله آشنایی شما با این ویژگی‌ها و شرح مطالب مرتبط با این موضوع است. با ما همراه باشید.

بهترین کمپرسور دندانپزشکی

همانطور که گفتیم بهترین کمپرسور‌ها ویژگی‌های خاصی دارند اما قبل از هر چیزی لازم است بگوییم که هوایی که کمپرسور دریافت می‌کند باید حتما عاری از گردو غبار و آلاینده‌ها باشد، زیرا در غیر اینصورت دستگاه به مشکل برمی‌خورد. این هوای ذخیره شده دارای فشار بالایی است و قابل تنظیم به تعداد ۱۰ الی۱۲ بار هستند.

در حال حاضر بهترین نوع کمپرسور‌های دندانپزشکی نوع بدون روغن آنها و به اصطلاح اویل فری است. طریقه فعالیت این کمپرسورها به شکلی است که هوای خشک از طریق سیلندر به سوی مخزن برده می‌شود و به شکل هوایی کاملا فشرده در مخزن ذخیره می‌گردد. همانند کمپرسور‌های یخچالی، کمپرسور‌های دندانپزشکی روغنی مناسب دندانپزشکی نیستند، زیرا در هوای خروجی خود، روغن و آلودگی منتشر می‌کنند. 

از نظر فعالیت، کمپرسور‌های دندانپزشکی ساخت قاره اروپا، از کیفیت بالا و بهتری نسبت به دیگر کمپرسور‌ها برخوردارند اما دارای قیمت بسیار بالایی هستند. حال با توجه به اینکه این موضوع برای عده‌ای بهتر تلقی نمی‌شود، لازم است انواع کمپرسور‌های دندانپزشکی را معرفی کنیم تا شما با توجه به شرایط خود، بهترین را انتخاب کنید.

 

بهترین کمپرسور دندانپزشکی

انواع کمپرسور‌ها

کمپرسور‌ها در دو دسته کمپرسور‌های روغنی و بدون روغنی که در بالا اشاره‌ای داشتیم، تقسیم‌بندی می‌شوند. حال هریک این موردها دارای مزایا و معایبی است که لازم است به صورت مفصل شرح دهیم. لازم به ذکر است که برخی از معایبی که می‌گوییم، ممکن است برای عده‌ای عیب تلقی نشوند زیرا همگی وابسته به شرایط  هرکس است.  پس با دقت مطالعه کنید.

 • کمپرسور دندانپزشکی روغنی

روش کار این کمپرسورها به این شکل است که موتور دستگاه هوا را دریافت می‌کند، هوا با روغن داغ مخلوط می‌شود و مخلوط ایجاد شده پس از عبور از فیلتر از هم جدا می‌شوند و هوا در مخزن ذخیره شده و روغن داغ برای خنک کردن دستگاه، وارد رادیاتور می‌شود و این روند به صورت سیکل مشخص تکرار می‌شود. این نوع از کمپرسورها در گذشته‌ها، در برخی از کلینیک‌ها و همچنین مطب‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت که اکنون نیز ممکن است در این مکان‌ها وجود داشته باشد.

این نوع از کمپرسورها حتما باید در بیرون از مطب دندانپزشکی نصب شوند، زیرا دارای سروصدای زیادی هستند و به دلیل روغن موجود در ساختار آن احتمال نشت روغن در صورت خرابی دستگاه وجود دارد. بنابراین برای جلوگیری از بروز مشکل گفته شده، لازم است هرسال یکبار، روغن درون دستگاه را تعویض نمایید.

از معایب این دستگاه می‌توان اشاره کرد به:

 1. انتشار روغن و مخلوط شدن هوا و روغن و سپس انتقال آنها و مسیرهای گفته شده باعث صرف هزینه‌های سنگین می‌شود که این هزینه‌ها در تعمیر و تعویض خود را نشان می‌دهند.
 2. این نوع از کمپرسورها دارای وزن زیادی هستند و بنابراین جابجا کردن آن‌ها بشدت سخت است.
 3. به دلیل اینکه روغن در زمستان سفت می‌شود، این کمپرسورها مناسب هوای سرد نیستند.

 • کمپرسور دندانپزشکی بدون روغن (اویل فری)

طریقه کار کردن این نوع از کمپرسورها به این شکل است که هوای خشک توسط سیلندر و پیستون دریافت شده و در مخزن ذخیره می‌شود. این یعنی هوای خشک دریافتی ابتدا توسط فیلتر هوا دریافت می‌شود که این عمل مانع از جذب آلاینده‌ها و غبار می‌گردد. در این نوع از دستگاه‌های کمپرسور، قطعه‌ای به نام درایر وجود دارد که حتی از ورود رطوبت به دستگاه نیز جلوگیری می‌کند. این کمپرسور‌ها امروزه کاربرد زیادی در مطب‌ها و کلینیک‌ها داشته و باید بگوییم که بیشتر از این نوع استفاده می‌شود تا کمپرسور‌های روغنی.

از مزایای این دستگاه نسبت به دستگاه قبلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وزن کمتر و بنابراین جابجایی آسانتر
 2. هزینه تعمیر آن بسیار کمتر است
 3. با محیط زیست سازگار است
 4. هوای خروجی آن عاری از آلودگی و گردوغبار است

معایب نیز عبارتند از:

 1. این دستگاه به ضربه به شدت حساس بوده و در صورت ایجاد یک ضربه کوچکی که به موتور وارد شود، سیلندرها از کار می‌افتند.
 2. مخزن آن نسبت به مخزن روغنی کوچکتر است ولی زمان بیشتری برای پر شدن مخزن لازم است.
 3. در ساخت این دستگاه، برخی از تولید کنندگان، به جای استفاده از سیم پیچ مسی از سیم پیچ آلومینیومی استفاده می‌کنند که همین امر موجب کاهش عمر دستگاه می‌شود زیرا آلومینیوم در برابر حرارت بالا ذوب خواهد شد.

بهترین کمپرسور دندانپزشکی۱

 

نکات مهم در انتخاب بهترین کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است، بنابراین به دلیل صرف هزینه بالا باید حداقل اطلاعات لازم درباره بهترین آن را داشته باشید تا با چشمانی باز اقدام به خرید کنید. زیرا دندانپزشکی یکی از خدماتی است که اگر دستگاه‌ها مورد استفاده در آن بهترین نباشد، مجبورید تمام درآمدی که از این خدمت به دست می‌آورید را صرف دستگاه‌ها کنید. بنابراین لازم است به نکات زیر دقت و توجه کافی را داشته باشید.

 • توجه کنید که تمام سیم‌پیچ‌های موجود در موتور دستگاهی که خریداری می‌کنید از جنس مس باشد.
 • سعی کنید کمپرسور اویل فری را انتخاب کنید.
 • توجه کنید که مخزن دستگاه اپوکسی شده باشد و ضد زنگ باشد.
 • مخزن دستگاه حجم مناسبی داشته باشد
 • به تعداد موتور‌های دستگاه توجه کنید و دقت فرمایید که تعداد موتورها متناسب با تعداد یونیت‌های فعال باشد.
 • اتو درایو یک قطعه کاربردی برای کمپرسور است، پس توجه کنید که کمپرسوری که می‌خرید، دارای اتو درایو باشد.  
 • هر یونیتی که خریداری می‌کنید نیاز به یک مخزن ۳۵الی ۴۰ لیتری داشته و باید دارای موتوری با ظرفیت ۷۵۰ وات باشد. حال اگر دو یونیت دارید، نیاز به یک مخزن ۷۰ لیتری داشته و باید دو موتور دارای ظرفیت ۷۵۰ داشته باشید. به این نکته توجه کامل داشته باشد.

بهترین کمپرسور دندانپزشکی

خرید بهترین کمپرسور دندانپزشکی

بنظر تا اینجا توانستیم ویژگی‌های یک کمپرسور خوب را بگوییم. حال انتخاب هر کدام بر عهده خود شماست. برای خرید بهترین کمپرسور لازم است به موارد گفته شده توجه کامل داشته باشید. کمپرسورهای دندانپزشکی در هر نوع و قیمتی در بازار به راحتی قابل دسترسی هستند و شما حتی می‌توانید با استفاده از سایت‌‌های اینترنتی معتبر همچون سایت کمپرسور لاور در کوتاهترین زمان ممکن کمپرسور مورد نیاز خود را سفارش دهید و صاحب آن شوید. در خرید اینترنتی شما با مشاهده انواع کمپرسورها با انواع قیمت‌ها خیلی بهتر می‌توانید اقدام به خرید کنید زیرا تمامی گونه‌ها و طرح‌ها به راحتی قابل مشاهده و دسترسی هستند.

قیمت کمپرسور دندانپزشکی

چیزی که مشخص است این بوده که هیچگاه ما نمی‌توانیم قیمت دقیق و معینی برای دستگاهی وارداتی تعیین کنیم. زیرا دستگاهی که از کشور دیگر وارد می‌شود تحت سیاست‌های خارجه و داخلی و تحریم‌ها قرار می‌گیرند و ممکن است روزی ارزان قیمت و روزی بشدت گران شوند. اما مسئله روشن این است که برای یک دندانپزشکی که از درآمد کافی برخوردار است، به طبع این کمپرسورها از قیمت بشدت بالایی بهره مند نیستند و آن‌ها می‌توانند با هزینه مناسب نیز به این دستگاه‌ها دسترسی پیدا کنند.

سخن پایانی

هدف ما در این مقاله شرح بهترین کمپرسور دندانپزشکی بود و سعی کردیم تمامی مطالبی که می‌تواند شما را در انتخاب بهترین نوع آن یاری کند را ذکر کنیم. به طبع بهترین کمپرسور ممکن است سلیقه‌ای باشد، زیرا قیمت از عوامل تعیین کننده تصمیم نهایی است. با در نظر گرفتن موارد گفته شده می‌توانید اقدام به خرید آگاهانه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *