مقاله

مراحل نصب کمپرسور دندانپزشکی

مراحل نصب کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور دستگاهی است که برای کاهش حجم هوا استفاده می‌شود. این دستگاه را با نام متراکم‌کننده هوا نیز می‌شناسند. یک کمپرسور با استفاده از انرژی اولیه که مکانیکی است، هوا را با حجم زیاد و به سرعت به داخل خود می‌مکد. 

سپس با سیستم‌ها و برنامه‌های خود و طی یک فرایند حجم هوا را متراکم می‌کند. در دندانپزشکی نیز برای مصارف مختلف به این دستگاه نیاز است. البته توصیه می‌شود که یک کمپرسور در مکانی مناسب نصب شود تا بهترین کارایی را داشته باشد.

نحوه کار کمپرسور دندانپزشکی 

کمپرسور هوا یکی از تجهیزات ضروری در زمان درمان مشکلات دندانی است. یک کمپرسور دندانپزشکی را می‌توان قلب دستگاه یونیت دندانپزشکی دانست. این دستگاه هوا را فشرده کرده و تمیز و خشک می‌کند. سپس هندپیس‌ها فعال می‌شوند.

یک کمپرسور دندانپزشکی توسط سیستم درونی خود سبب کاهش نقطه خنک‌کننده هوای فشرده در درمان دندان می شود. همچنین با استفاده از یک خشک‌کن، رطوبت هوا را خارج کرده و موجب عملکرد مناسب هندپیس‌ها و حذف باکتری‌ها می‌شود. البته هر اندازه که صدا و لرزش این دستگاه کمتر باشد، آرامش محل کار بیشتر خواهد شد.

انواع کمپرسور دندانپزشکی

استفاده از هوای فشرده در اغلب صنایع خصوصا پزشکی اهمیت بسیار بالایی دارد. با توجه به نقش حساس کمپرسور در یک کلینیک دندانپزشکی، انتخاب نوع مناسب این دستگاه برای یونیت دندانپزشکی حائز اهمیت است .در حال حاضر چهار نوع کمپرسور برای دندانپزشکی در بازار موجود است:

 • کمپرسورهای تسمه‌ای که نیروی محرکه آن توسط یک تسمه از موتور برقی به سیلندر منتقل می‌گردد.
 • در کمپرسورهای کوبله‌ای، سیلندر و موتور برقی در یک‌ پکیج قرار گرفته‌اند و نیروی موتور، به شکل مستقیم وارد سیلندر می‌شود. 
 • در کمپرسورهای بدون روغن، سیلندر و الکتروموتور به یکدیگر کوبله شده‌اند و بدون روغن کار خواهند کرد.
 • درون کمپرسورهای یخچالی از موتورهای کولرگازی استفاده شده است.

به شکل کلی اغلب کمپرسورهای هوا از قسمت‌های مشترک زیر تشکیل شده‌اند:

 • الکتروموتور
 • مخزن
 • سیلندر و پیستون
 • کلید هوایی
 • شیر اطمینان یکطرفه
 • شیر تخلیه
 •  مانومتر 
 •  شیر فلکه

مراحل نصب کمپرسور دندانپزشکی

مشخصات کمپرسور مناسب برای دندانپزشکی

افزایش و کاهش فشار، بر عملکرد مناسب و طول عمر تجهیزاتی که به هوای فشرده نیاز دارند، تاثیر زیادی دارد. بنابراین، انتخاب یک کمپرسور با ویژگی‌های مناسب و سرویس‌های دوره‌ای اهمیت بالایی دارد. این امر سبب کاهش هزینه‌های جانبی خواهد شد. 

در موارد زیر مشخصات کلی یک کمپرسور مناسب عنوان شده است:

 • تا حد امکان بدون روغن باشد.
 •  فیلتر هوای ورودی داشته باشد.
 • بهتر است دارای رطوبت‌گیر باشد. 
 • از سیستم تخلیه فشار برخوردار باشد.
 • صدایی کمتر از 60 دسی‌بل تولید کند

راهنمای نصب کمپرسور دندانپزشکی

در موارد زیر راهنمای نصب یک کمپرسور باد برای دندانپزشکی و مشترکا اغلب صنایع توضیح داده شده است. با انجام مرحله به مرحله و رعایت موارد زیر، شاهد حداکثر کارایی این دستگاه خواهید بود:

 • پیش از استفاده از این دستگاه، از مناسب بودن آن برای کار مدنظر خود اطمینان حاصل کنید. چراکه انتخاب اشتباه و نگه‌داری غیر اصولی سبب کاهش بهره‌وری دستگاه خواهد شد.
 • محل قرارگیری یک کمپرسور باید کاملا تراز باشد.
 • برای نصب کمپرسورهای ۴۰ لیتری به بالا از کابل حداقل ۱×۲ و از کنتور یا فیوز اصلی استفاده کنید. به هیچ عنوان از سیم‌کشی خانگی برای این دستگاه برق منتقل نکنید.

انتخاب مکان مناسب

مکان نصب یک کمپرسور دندانپزشکی اهمیت بسزایی دارد. این مکان باید به‌دور از رطوبت و در محلی خشک و عاری از آلودگی قرار بگیرد. اگر این دستگاه درون یک باکس قرار می‌گیرد، باید تهویه هوای مناسب نیز داشته باشد. همچنین فن نیز باید روی آن نصب شود.

لوله کشی برای انتقال هوا

باید از لوله یا شیلنگ برای انتقال هوای درون مخزن استفاده نمود. این‌کار را می‌توان از طریق لوله‌های آزبستی یا شیلنگ‌های فشار قوی انجام داد. توصیه می‌شود لوله‌کشی‌ها زیر کار باشند.

نصب سایبان 

اگر قرار است کمپرسور در پشت‌بام یا بالکن نصب شود، نباید زیر نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد. استفاده از یک سایبان از ورود باران به کمپرسور جلوگیری می‌کند.

نقشه نصب کمپرسور دندانپزشکی

اگر نصب یک کمپرسور دندانپزشکی که را طبق اصول و استانداردهای موجود انجام دهید، لوله‌کشی ساده‌تر خواهد شد. 

 

مراحل نصب کمپرسور دندانپزشکی

تهویه هوای مناسب برای کمپرسور

داشتن تهویه هوای مناسب برای این دستگاه باید به شکل صحیح خود انجام شود. تا هوای مطلوب در مخزن جمع‌آوری شده و آلودگی نداشته باشد. در مکان‌هایی که کمپرسور درون باکس قرار می‌گیرد، تهویه هوا مناسب نخواهد بود.

اولین استارت

برای نخستین استارت، دقت نمایید که درب‌ها و کاور کمپرسور بسته باشند. تحت هیچ شرایطی با درب باز این‌کار را انجام ندهید. چراکه علاوه‌بر ورود ذرات آلاینده به درون کمپرسور، سیستم گردش هوای خنک داخل کابین کمپرسور نیز مختل می‌شود. همچنین بعد از چند دقیقه کارکردن، کمپرسور آلارم می‌دهد و از کار بازمی‌ایستد.

پس از وصل کردن سه رشته کابل برق به کلید مینیاتوری، حتما درب تابلو برق کمپرسور را ببندید. سپس دکمه استارت را فشار دهید. اگر جهش گردش و دور موتور آن صحیح باشد، کمپرسور روشن شده و شروع به کار می‌نماید. 

اگر جهت چرخش صحیح نبود، جای دو فاز از سه فاز را با یکدیگر عوض کنید. بعد از آن مجددا دکمه استارت را فشار دهید.

کاربردهای کمپرسور دندانپزشکی

یک کمپرسور دندانپزشکی نقش مهمی در فعالیت‌های مربوط به حوزه دندانپزشکی دارد. از این دستگاه برای انجام انواع فعالیت‌ها درمانی استفاده می‌شود. در زیر به چند مورد از کاربردهای این دستگاه در دندانپزشکی اشاره شده است:

 پاکسازی دندان‌ها

از هوای فشرده برای نظافت دندان‌ها از ذرات و رسوبات استفاده می‌شود. البته شست‌وشوی محیط کار و ابزارهای دندانپزشکی نیز با استفاده از هوای فشرده امکان‌پذیر است.

 خشک کردن انواع سطوح

با استفاده از هوای فشرده، می‌توان دندان‌ها و سطوح مورد نیاز قبل از مراحل درمان را خشک نمود.

 انجام دادن پروسیجرها

فراهم آوردن فشار لازم برای اجرای پروسیجرهای دندانپزشکی مثل حفر یا پر کردن نیز از دیگر استفاده‌های هوای فشرده است.

 استفاده در ایمپلنت

از کمپرسور در انجام مراحل ایمپلنت دندانی برای تامین فشار هوای مورد نیاز برای جایگذاری ایمپلنت قابل استفاده است.

استفاده در ابزارهای دندانپزشکی

فراهم شدن هوای فشرده برای ابزارهای مختلف دندانپزشکی مانند سنسورها، میکروموتورها و سایر ابزارهای پزشکی لازم است.

افزایش کیفیت خدمات

بهبود عملکرد دستگاه‌ها و تجهیزات دندانپزشکی با استفاده از هوای فشرده امکان‌پذیر است.

 استفاده در لابراتوار

برای تامین فشار لازم در فرایندهای لابراتواری دندانپزشکی از کمپرسور باد استفاده می‌شود.

نکات نگه‌داری از کمپرسور 

نگه‌داری از یک کمپرسور هوا برای حصول اطمینان از کارایی، طول عمر و کارکرد صحیح لازم است. در موارد زیر چند نکته فنی کلی برای نگهداری از این دستگاه عنوان شده است:

بازرسی‌های دوره‌ای

برای مطلع شدن از هرگونه سایش، آسیب یا نشتی، توصیه می‌شود بازرسی‌های دوره‌ای را انجام دهید. حتما اتصالات را به طور پیوسته بررسی کنید.

تعویض فیلتر هوا

هر نوع فیلتر هوا باید در فواصل زمانی مشخص تعویض شوند. چراکه فیلترهای ورودی از ورود آلاینده‌ها به سیستم پیشگیری می‌کنند.

تخلیه رطوبت مخزن

رطوبت مخزن هوا باید به شکل منظم خالی شود. این رطوبت می‌تواند کیفیت هوای فشرده خروجی را کاهش دهد.

سخن پایانی

مراحل نصب کمپرسور دندانپزشکی باید به شکل اصولی خود و با رعایت همه استانداردها انجام شود. بدین ترتیب در زمان استفاده، دچار خرابی زودهنگام نخواهد شد. انتخاب یک محل مناسب برای نصب یکی از نکات اساسی برای راه‌اندازی این دستگاه است.

همواره به اصول نگهداری ارائه شده توسط شرکت سازنده مراجعه کنید. زیرا توصیه‌های عنوان شده، براساس نوع و مدل دستگاه متفاوت است. نگه‌داری از این دستگاه سبب اطمینان از تحویل هوای فشرده با کیفیت بالا خواهد شد. همچنین به کارایی و قابلیت اطمینان آن کمک می‌کند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *